کابل knx

کابل KNX در اصطلاح تخصصی TP1 بوده و به کابل هوشمند سازی نیز شناخته می‌شود. این کابل با استفاده از دو زوج کاملاً مسی تهیه شده که هر زوج از طریق فویل آلومینیومی برای ممانعت از نفوذ پارازیت تحت پوشش قرار گرفته است. کابل هوشمند سازی KNX یکی از پرکاربردترین انواع سیم و کابل است که در حال حاضر با توسعه تکنولوژی در مجتمع‌ها و منازل هوشمند تحت عنوان رکن اول هوشمند سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از کابل‌ها به منظور ارتباط با ابزارهای مدیریت ساختمان نظیر کنترل روشنایی و چراغ، کنترل سیستم‌های تهویه مطبوع گرمایشی، سرمایشی، سیستم‌های صوتی و… تولید شده‌اند.

مضاف بر این بر روی سطح تمامی مجموعه زوج‌های کابل KNX یک لایه فویل آلومینیومی و روکش پلی استر به کار رفته که در مقایسه با دیگر رقبا در بازار داخلی به نوبه خود بی‌نظیر است. این کابل از PVC سبز رنگ تحت عنوان روکش در ساختار خود بهره می‌برد. کابل KNX بر مبنای استاندارد از دو زوج تشکیل شده است که هر زوج در رنگ‌های قرمز/مشکی و زرد/سفید دسته‌بندی می‌شوند. زوج قرمز و مشکی زوج کابل اصلی کی ان ایکس به حساب می‌آیند که برای انتقال برق و اطلاعات به کار گرفته می‌شود. زوج سفید و زرد نیز به طور عادی بلااستفاده بوده اما در بعضی از سیستم‌ها از این نوع زوج‌ها به منظور انتقال توان استفاده می‌گردد.

برای آشنایی با کابل آلومینیومی و انواع آن کلیک کنید!  کابل آلومینیوم

کابل knx

مشخصات کابل knx

کابل knx محصولی از دسته کابل‌های bus به شمار می‌رود و با نظر به ساختار مخصوصی که دارد می‌توان آن را در گروه کابل‌های ابزار دقیق دسته بندی نمود. کابل‌های knx با استفاده از 4 رشته مفتولی کلاس 1 به شکل زوج‌های به یکدیگر تابیده شده تهیه می‌شوند. روکش این نوع کابل‌ها از جنس pvc و به رنگ سبز است. سطح مقطع استانداردی که به طور معمول برای این گونه کابل‌ها در نظر می‌گیرند 0.8 میلی متر است و در متراژهای مختلفی قابل عرضه هستند. یک رشته نخ ابریشمی، یک رشته فویل و یک روکش نایلونی شفاف زیر روکش پی وی سی کابل‌های پروتکل knx وجود دارد. در انتها نیز 4 رشته سیم قرمز، مشکی، زرد و سفید در آن جای می‌گیرند.

علت به کارگیری نخ ابریشمی در این نوع کابل‌ها افزایش مقاومت و ممانعت از گسستن کابل در زمان کشش است. علاوه بر این رشته سیم بدون روکشی که همراه دیگر سیم‌ها تعبیه می‌گردد تحت عنوان سیم ارت فعالیت می‌کند. سرعت انتقال در کابل knx دارای اهمیت بسیاری بوده و یکی از اساسی‌ترین معیارها در روند هوشمند سازی منازل محسوب می‌شود که در حالت استاندارد آن معادل 9600 بیت بر ثانیه است. بیشترین طول مجاز در به کارگیری این نوع کابل 100 متر می‌باشد.

✔️همچنین میتوانید با سیم کشی کولر آبی نیز آشنا شوید✔️

ساختار کابل knx

ساختار کابل knx

جنس روکش کابل knx در دو جنس پی. وی .سی. (PVC) و هالوژن فری (HFFR) تولید در دسترس است. در ساختار کابل knx، یک عدد پوشش فویل فلزی برای هر زوج سیم و در انتها تمام سطح کابل موجب برطرف ساختن کامل نویز و اغتشاش محیطی می‌شود. این نوع کابل بعد از تایید مراحل آزمایشگاهی گوناگون از سوی کارشناسان کنترل کیفیت، مطابق سفارش متقاضی یه شکل کلاف‌های 100 متری و قرقره‌های 300 متری به بازار ارائه می‌شوند. ساختار کابل knx به طور مختصر به شرح زیر است:

🔌 جنس و کلاس هادی: مس آنیل شده کلاس 1 ( مفتولی)

🔌 جنس عایق: آمیزه PVC

🔌 شناسایی رشته‌ها: یک زوج: مشکی – قرمز، دو زوج : مشکی – قرمز، سفید – زرد

🔌 تابیدن رشته‌‎ها به یکدیگر: رشته‌ها به شگل زوج به یکدیگر تابیده شده و یک زوج را تشکیل می‌دهند.

🔌 شیلد زوج‌ها: یک نوار پلی استر بر روی سطح زوج‌ها پیچیده و بعد از قرارگیری یک رشته سیم تخلیه قلع اندود پس از آن، تمامی مجموعه تحت پوششی از جنس فویل آلومینیوم قرار می‌گیرد.

🔌 شیلد مجموعه: یک نوار پلی استر در کنار یک رشته سیم تخلیه قلع اندود و فویل آلومینیوم بر روی سطح تمام مجموعه تعبیه می‌شود.

🔌جنس روکش: آمیزه PVC

🔌رنگ روکش: سبز

کاربرد کابل knx

با نظر به پیشرفت تکنولوژی در جهان، مسئله کاهش مصرف انرژی علاوه بر اینکه از لحاظ اقتصادی به صرفه بوده و از لحاظ عوامل زیست محیطی نیز بسیار قابل توجه است. از طریق سیستم‌های هوشمند سازی knx در منازل امروزی این هدف تا اندازه‌ی بسیاری برآورده می‌شود. می‌توان گفت در کلیه منازل دوست دار محیط زیست، به کارگیری کابل‌های KNX به منظور هوشمند سازی مدیریت ابزارها و تجهیزات امری غیر قابل اجتناب است. این گونه سیستم‌ها به وسیله‌ی کنترل هوشمند تجهیزات الکترونیکی و گرمایشی در منزل، کارخانه و شرکت‌ها گام مهمی در حوزه کاهش مصرف سوخت و مدیریت راحت مجتمع برداشته‌اند.

کابل‌های knx جهت هوشمند سازی سیستم و ابزارها در مجتمع‌ها و منازل به روز مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل‌های KNX در حقیقت نقش میانجی اصلی بین تجهیزات کنترل هوشمند را ایفا می‌کند. از این رو ضروری است تا درصد اطمینان بالایی در انتقال اطلاعات و دستورات الکتریکی داشته باشند. کابل‌های شبکه کی ان ایکس به منظور کنترل مقدار روشنایی، پرده‌های برقی، سیستم‌های امنیتی، سیستم‌های صوتی و تصویری، سیستم‌های تهویه و دیگر لوازم برقی خانه به کار گرفته می‌شوند. در روند عملکرد کابل KNX که در ساخت و ساز منزل هوشمند تعبیه می‌گردد، با استفاده از لپ تاپ یا تلفن هوشمند اطلاعات جامعی از کابل به مرکز کنترل ارسال می‌شود.

کاربرد کابل knx
سخن نهایی

در این مقاله کابل knx، به همراه مشخصات و کاربرد آن به تفکیک مورد بررسی قرار گرفت. درصورت وجود هرگونه نظر یا سؤال، سیم و کابل کسری با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

11 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *