سیم کشی کولر ابی

لازم به اشاره است کولرهای آبی با برندهای مختلفی روانه بازار می‌شوند که تماما به یک روش سیم کشی می‌شوند. اصولا اگر شخصی با سیم کشی کولر آبی آشنایی داشته باشد به راحتی می‌تواند که برندهای مختلف کولر آبی را سیم کشی کند. فراموش نکنید که با توجه به نوع موتوری که در هر کولر آبی استفاده می‌شود، سیم کشی موتور برندهای متفاوت موجود در هر کولر هم متفاوت خواهد بود. مهندسینی که به سیم کشی کولرها آشنا هستند به خوبی می‌توانند شما را راهنمایی کنند. در حقیقت برای راه اندازی کولر آبی یکی از موارد مهم نحوه سیم کشی آن است که نباید به آن بی‌توجه باشید بنابراین برای انجام سیم کشی کولر آبی حتما از یک فرد با تجربه کمک بگیرید. گفتنی است که در اکثر کولرهای آبی که روانه بازار می‌شوند روی موتور یا بدنه کولر نقشه سیم کشی درج شده است. اگر در سیم کشی انجام شده مشکلی دیده شود می‌توانید به آن نقشه مراجعه کنید و مشکل را رفع کنید. در واقع با استفاده از این نقشه توانایی تعویض سیم‌های معیوب را دارید. یا ممکن است بخواهید موتور یا کولر جدید و… را نصب و راه اندازی کنید، که با توجه به نقشه می‌توانید سیم‌های مربوط به موتور کلیدها و پمپ را متصل کنید. در حالت کلی سیم کشی این کولرها امری بسیار مهم است و برای راه اندازی آن به تجربه احتیاج است؛ پیشنهاد می‌کنم که برای انجام آن از یک شخص ماهر و با تجربه کمک بگیرید.

🔌 به روزترین لیست قیمت سیم و کابل را از کسری بخواهید! 🔌

 سیم و کابل کسری | سیم و کابل خراسان افشار نژاد

نصب سیم ارت کولر آبی

نقشه سیم کشی کامل کولر آبی

زمانی که با سیم‌ها و انواع آن‌ها آشنایی دارید در نقشه سیم کشی آن به صورت کامل نحوه انجام سیم کشی کولر ابی توضیح داده شده است. در مداری که به سیم کشی کولر آبی مربوط است به ‌منظور اتصال کلید کولر به برق ساختمان از کابل دو رشته‌ای استفاده می‌شود. و زمانی که سیم ارت موجود باشد این کابل به شکل سه رشته‌ای (نول، فاز، ارت) متصل خواهد شد. طبق نقشه کابل‌های چهار رشته‌ای که از کلید مربوط به کولر به پمپ و موتور اتصال داده می‌شود بایستی بر طبق نوع رنگ‌بندی که داخل جعبه تقسیم کولر مشاهده می‌شود، صورت بگیرد تا در آینده با هیچ گونه مشکلی روبه‌رو نشوید. در حالت کلی لازم است بدانید که نقشه سیم کشی برق کولر آبی معمولا روی موتور یا بدنه کولر درج می‌شود لذا این کار باعث می‌شود در هنگام مواجه شدن با مشکل با بررسی کردن نقشه، تا حد زیادی از مشکل کاسته شود. در کل دو مدل لوله برق در این نقشه دیده می‌شود که هر کدام از آن‌ها را بر اساس نقشه به صورت زیر متصل می‌کنیم:

⚡ اساسا یکی از لوله‌ها از جعبه تقسیم مربوط به ساختمان تا محل نصب کولر کشیده می‌شود؛ در این لوله سه سیم ارت، فاز و نول از جعبه تقسیم به محل نصب کلید کولر وارد می‌شود.

⚡ لوله بعدی موجود در نقشه از محل نصب کلید مربوط به کولر تا محل نصب کولر (یعنی تا جعبه تقسیم داخلی کولر ابی) کشیده می‌شود.

در حالت کلی لازم است که در هنگام نصب کردن کولرتان حتما به نقشه دقت کنید تا جایگاه سیم‌ها و لوله‌ها و… را به‌خوبی بشناسید و تمام مراحل سیم کشی را به درستی انجام دهید.

نقشه سیم کشی کولر آبی

آشنایی با سیم و مدار کولر ابی

همان‌گونه که قبل‌تر اشاره کردیم در رابطه با جعبه برق و سیم‌های کلید بایستی اطلاعات کافی داشته باشید. اگر کولر مورد نظرتان را باز کنید و به قسمت برقی آن دقت کنید، شاهد دو لوله خواهید بود که معمولا یکی از آن‌ها پنج سیم ارت، سریع، نول، کند و پمپ آب را شامل می‌شود و دیگری سه سیم ارت ، نول و فاز را شامل می‌شود. داخل لوله‌های برق می‌توانید مدار سیم‌کشی را مشاهده کنید که در واقع مابین کلید کولر و جعبه فیوز ساختمان قرار دارد در حالت کلی در این مدار سیم‌های فاز ، نول و ارت را با شماره 2.5 مشاهده خواهید کرد. اما لوله دیگری که پنج رشته سیم در خود دارد از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخلی کولر هدایت می‌شود که معمولا برای آن از کابل مفتولی به سایز 5*1.5 استفاده می‌شود.

البته ناگفته نماند این پنج رشته‌ای که انتخاب می‌شود با توجه به ساختمان‌ها متفاوت خواهد بود چرا که ممکن است برخی از آن‌ها سیم ارت را در سیم کشی خود نداشته باشند و در نهایت فقط چهار رشته سیم را ببینید. با توجه به استانداردهایی که وجود دارد معمولا رشته سیم ارت را بایستی که به بدنه متصل کنید که رنگ در نظر گرفته برای این سیم زرد است. در صورت عدم وجود سیم ارت ممکن است که با دست زدن به بدنه کولر برق گرفتگی شوید. جعبه تقسیمی که در کولرها دیده می‌شود وظیفه دارد که بین پمپ، خازن، الکتروموتور دمنده با لوله برقی که پنج رشته سیم دارد، ارتباط برقرار کند. اساسا در اطراف این جعبه اعداد و حروفی است که برای نقشه و تعمیرات کولر راهنمای خوبی هستند.

🔌 حتما بخوانید!🔌

سیم مفتول چیست؟ | سیم ارت چیست؟

نقشه سیم کشی کولر ابی

نحوه سیم کشی برق کولر ابی

سیم کشی کولر ابی به دو صورت انجام می‌شود که زمانی که سیم ارت وجود داشته باشد و یا زمانی که ساختمان سیم ارت نداشته باشد؛ در حالت کلی به وجود و عدم وجود سیم ارت بستگی دارد.

🟡 اگر ساختمان ارت داشته باشد: زمانی که ساختمان مجهز به ارت نباشد از یک کابل سه سیم به ‌همراه یک کابل پنج سیم استفاده می‌کنند که نوع پنج سیم به منظور اتصال کلید و جعبه تقسیم، و نوع سه سیم برای اتصال جعبه تقسیم ساختمان به کلید کولر استفاده می‌شود.

🟡 اگر ساختمان مجهز به ارت نباشد: اساسا در این شرایط از دو کابل چهار سیمه و دو سیمه به ‌همراه پنج فیش بهره می‌برند. نوع کابل 4 سیمه برای اتصال کلید به جعبه تقسیم است و نوع دو سیمه برای اتصال کلید کولر به جعبه تقسیم ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کابل چهار رشته‌ای که برای اتصال سیم‌های موتور به جعبه تقسیم کولر استفاده می‌شود به‌صورت زیر است:

🟡 سیم دور زیاد را به پیچ اچ‌آی مشکی وصل کنید.

🟡 سیم دور کم یا کند را به پیچ ال‌او قهوه‌ای متصل کنید.

🟡 سیم نول را به پیچ سی‌اوام وصل کنید.

اما برای اتصال کلیدها به کولر به صورت زیر عمل می‌کنند:

🟡 اساسا سیم فاز را به ترمینال شماره 1 وصل می‌کنند.

🟡 سیم نول را معمولا به ترمینال شماره 6 وصل می‌کنند.

🟡 سیم پمپ مربوط به کولر را به ترمینال شماره 2 وصل می‌کنند.

🟡 سیم دور تند را به ترمینال شماره 7 متصل می‌کنند.

سیم‌کشی کولر ابی کار سختی نیست و هر کس با نقشه آن آشنایی داشته باشد می‌تواند این کار را انجام دهد. بهتر است که این کار را به متخصصین بسپارید.

سیم کشی جعبه تقسیم کولر آبی

پرطرفدارترین انواع سیم و کابل صنعت را بشناسید! کابل افشان | سیم افشان 

انواع رنگ سیم در سیم کشی کولر ابی

انواع رنگ سیم در کولر ابی

سیم کشی که برای کولر آبی انجام می‌شود معمولا بر اساس رنگ‌بندی خاصی انجام می‌شود. اساسا سیم‌های ارتی که در نظر می‌گیرند به رنگ سبز یا زرد خواهد بود البته در بسیاری از موارد رنگ آن‌ها متفاوت خواهد بود یعنی رگه‌هایی از رنگ سبز و زرد در بدنه آن‌ها مشاهده می‌شود.

اصولا از جعبه تقسیمی که برای ساختمان است معمولا دو سیم به رنگ آبی و مشکی به کلید کولر وصل می‌شوند. یکی از این دو سیم فاز است و دیگری نول است؛ که لازم است برای تشخیص آن‌ها از فازمتر استفاده کنید. زمانی که فازمتر روشن شود پس از تماس با نوک سیم، سیم مورد نظر فاز است. در حالت کلی رنگ سیم‌ها در سیم کشی کولر به صورت زیر است:

🖇️ سیم آبی رنگ: اگر سیم مورد نظر به رنگ آبی بود برای پمپ آب از آن استفاده می‌کنند؛ که معمولا به پایه کلید پمپ متصل می‌شود.

🖇️ سیم قرمز رنگ: سیم قرمز رنگ را بایستی به کلید موتور مربوط به کولر آبی متصل کنید.

🖇️ سیم مشکی و قهوه‌ای رنگ: این دو رنگ سیم را به دو کلید دور کند و دور تند کولر متصل کنید.

نکته‌ای که بایستی بدانید این است که از سیم افشان برای نباید برای سیم کشی کولر استفاده کنید یعنی لازم است که برای انجام این کار حتما از سیم مفتولی و چهار رشته‌ای استفاده کنید.

🔌 بهترین را انتخاب کنید! عوامل موثر در انتخاب نوع کابل 🔌

مدار سیم کشی برق کولر ابی

مدار سیم کشی برق کولر آبی

لازم است بدانید که داخل کلید کولر معمولا دو عدد لوله وجود دارد که یکی از آن‌ها دارای 5 رشته سیم است که مدار سیم کشی کولر آبی داخل آن است. همان گونه که گفتیم اگر که ساختمان از سیم ارت برخوردار نباشد از چهار رشته سیم استفاده می‌کنند؛ یعنی نباید سیم زرد رنگ را در نظر بگیرد. در حالت کلی مدارهایی که طراحی می‌شوند به دو صورت هستند که یکی از آن‌ها نما یا شمای حقیقی مدار است و دیگری شمای فنی مدار است. اساسا در وهله اول بایستی که شمای مدار را به صورت فنی در نقشه کولر طراحی کنند که پس از آن به صورت واقعی آن را اجرا و راه اندازی کنند. اگر اطلاعاتی راجع به سیم کشی کولر ابی ندارید، به هیچ عنوان دست به کار نشوید و کار را به یک متخصص بسپارید.

سخن نهایی

در این مقاله بهترین روش سیم کشی کولر ابی، آشنایی با انواع مدار سیم کشی و رنگ آنها آشنا شدیم.  درصورت وجود هرگونه نظر یا سؤال، سیم و کابل کسری با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

بروزرسانی 28.03.01

10 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *