سیم نایلونی

یکی از مدل‌های سیم‌ و کابل برق که برای سیم‌کشی ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شود، سیم نایلونی است که از آن برای انتقال جریان برق از مکانی به مکان دیگر استفاده می‌نمایند. سیم نایلونی علاوه بر ساختمان‌های مسکونی در ساختمان‌های تجاری واداری نیز به کار گرفته می‌شود. سیم نایلون، سیم‌های سفیدرنگ دو لایی بوده که به یکدیگر چسبیده شده‌اند. در بعضی از ساختمان‌ها به‌عنوان سیم‌کشی روکار استفاده می‌شوند و قابل‌رؤیت هستند. برای تأمین روشنایی معمولاً می‌توان از این مدل سیم استفاده نمود. جنس هادی در سیم نایلونی از نوع مس است و به همین لحاظ یک رسانای الکتریکی عالی محسوب می‌گردد.

یکی از مدل‌های سیم‌ برق که برای سیم‌کشی ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شود، سیم نایلونی است که از آن برای انتقال جریان برق از مکانی به مکان دیگر استفاده می‌نمایند. سیم نایلونی علاوه بر ساختمان‌های مسکونی در ساختمان‌های تجاری واداری نیز به کار گرفته می‌شود. سیم نایلون، سیم‌های سفیدرنگ دو لایی بوده که به یکدیگر چسبیده شده‌اند. در بعضی از ساختمان‌ها به‌عنوان سیم‌کشی روکار استفاده می‌شوند و قابل‌رؤیت هستند. برای تأمین روشنایی معمولاً می‌توان از این مدل سیم استفاده نمود. جنس هادی در سیم نایلونی از نوع مس است و به همین لحاظ یک رسانای الکتریکی عالی محسوب می‌گردد.

برای بررسی و مشخصات سیم نایلون ابتدا به این می‌پردازیم که چرا این مدل سیم‌ها از نایلون تولید شده‌اند. روکش نایلون سبب شده تا این دو سیم به شکل ایمن در کنار یکدیگر قرار گرفته و بین سیم فاز و سیم نول اتصالی ایجاد نگردد. روکش سفید سیم‌های نایلونی بسیار انعطاف‌پذیر و نرم است و این نرمی و انعطاف بالای سیم‌های نایلون به خاطر وجود همین روکش‌ها خواهد بود و به همین سبب هر جا که سیم‌کشی نیاز به انعطاف بالایی داشته باشد، مورداستفاده قرار می‌گیرد و گزینه مناسبی برای این‌گونه فضاها محسوب می‌شود.

سیم نایلونی

نکات ایمنی استفاده از سیم نایلونی

🔌 حتماً قبل از این‌که در دستگاه‌ها به کار گرفته شوند باید مطمئن شویم که سیم مقاومت کافی برای تحمل بار دستگاه را دارد یا خیر؟

🔌 برای درجه حرارت‌های بالا نباید از این مدل سیم استفاده کرد.

🔌 از سلامت روکش سیم باید کاملاً مطمئن شوید؛ زیرا هرگونه پارگی یا خوردگی موجب ایجاد حادثه می‌گردد.

🔌 این سیم‌ها در هنگام استفاده نباید زیر دست‌وپا قرا بگیرند زیرا آسیب‌پذیری آن‌ها بالا است.

🔌 سیم نایلون را که عامل جریان برق است، نباید در کنار مواد شیمیایی قرارداد.

🔌 از این مدل سیم نباید برای محیط‌های پرتنش استفاده کرد؛ زیرا به علت نرمی و انعطاف بالایی که دارند احتمال آسیب و صدمه به آن‌ها بالاست.

انواع سیم نایلونی

روکش سفید نایلونی، روی هادی مسی سیم‌های نایلونی قرار می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید سیم نایلون یک سیم افشان است و انعطاف‌پذیری بالایی نیز دارد. با توجه به این‌که سیم‌ها در مصارف مختلف به کار گرفته می‌شوند، در ضخامت‌های متفاوت در بازار عرضه می‌گردند. نوع معمولی آن‌ها ضخامت کمی دارد. سیم‌های نایلونی به شکل دوتایی هستند که یکی از آن‌ها به نول و دیگری به فاز متصل می‌گردد که در سیم‌کشی کلید و پریزها در برخی از ساختمان‌ها حتماً آن‌ها را مشاهده نموده‌اید؛ بدین ترتیب امکان عبور جریان برق در ساختمان‌ها فراهم می‌گردد و در بازار سیم نایلونی به سیم دولا نیز شناخته می‌شود.

سیم‌های نایلونی در سایزها و اندازه‌های متفاوت تولید و به بازار عرضه می‌گردند که با توجه به نوع سایز کاربردهای متفاوتی نیز دارند. سیم نایلونی به دو صورت سفید یا شیشه‌ای تولید می‌گردند و در سایزهای متنوع (0.5×2)، (1×2)، (5/1×2)، (2.5×2) و غیره ساخته می‌شوند. این سیم‌ها در حلقه‌های 100 متری بسته‌بندی می‌شوند و روانه بازار می‌گردند. سیم نایلون با توجه به نوع هادی مورداستفاده در آن نیز به دو دسته‌ی سیم نایلون با هادی مس و سیم نایلون با هادی آلومینیوم تقسیم می‌شود؛ هم‌چنین با توجه به نوع عایق به کار گرفته‌شده نیز در 3 دسته قرار می‌گیرند:

⚡ سیم نایلون با عایق پلی‌اتیلن ⚡ سیم نایلون با عایق پلی وینیل کلراید ⚡ سیم نایلون با عایق کاغذ آغشته به روغن

نکات ایمنی استفاده از سیم نایلونی

پرطرفدارترین برندهای سیم نایلونی

انتخاب سیم مناسب چه برای ساختمان و چه برای مصرف در وسایل الکتریکی از اهمیت زیادی برخوردار است. برندهای متنوعی در بازار سیم و کابل فعالیت می‌نمایند. از معتبرترین برندهایی که در زمینهٔ تولید سیم و کابل فعالیت دارند می‌توان شرکت کابل خراسان، شرکت کاویان، شرکت سیم و کابل همدان، شرکت سیم و کابل دماوند، شرکت افق البرز، کابل و سیم آلفا، سیم و کابل رویان، سیم و کابل دراک، سیم و کابل کسری را نام برد.

 در هنگام خرید سیم نایلون حتماً باید با شاخص‌های یک سیم خوب آشنایی داشته باشید که در این زمینه بهتر است از افراد باتجربه کمک بگیرید. برندهای پیشرو در زمینه ساخت سیم نایلون در بازار ایران کاملاً شناخته‌شده می‌باشند و شما می‌توانید با کمک گرفتن از یک کارشناس بهترین آن را انتخاب نمایید. قیمت سیم نایلونی نیز مانند سایر سیم‌ها که دارای هادی از جنس مس هستند بر اساس قیمت مس در بازار معین می‌شود. همچنین با توجه به مصرف و نیز تقاضا بالایی که پیرامون خرید این سیم در بازار است، معمولاً قیمت‌های بالایی ندارند و با هزینه‌ای کم می‌توان انواع مختلف آن را تهیه کرد و به کار برد.

پرطرفدارترین برندهای سیم نایلونی

کاربرد سیم نایلونی

کاربردهای سیم نایلونی بسیار متنوع است. از آن‌ها برای سیم‌کشی در ساختمان‌ها استفاده می‌نمایند. برای فضاهایی که فشار مکانیکی پایین است نیز به کار گرفته می‌شوند؛ مثلاً در محصولات الکتریکی قابل‌حمل بسیار کاربرد دارند. این مدل سیم از پرفروش‌ترین مدل‌های سیم است؛ زیرا مصارف گوناگونی داشته و در تمام الکتریکی‌ها و بازار سیم یافت می‌شود. در لوسترها استفاده از این مدل به‌صرفه و کارا می‌باشد. در لوازم‌خانگی مانند آبمیوه گیری، آسیاب، چرخ‌گوشت و غیره این مدل سیم به کار گرفته می‌شود. در سیم‌های سیار خانگی نیز از این مدل سیم استفاده می‌شود.

 البته باید به این نکته توجه کرد که از سیم‌های نایلونی برای انتقال جریان بالا استفاده نمی‌کنند. همچنین به علت داشتن انعطاف بالا در سیم رابط تابلوهای فرمان و ماشین‌آلات به کار گرفته می‌شوند. پس به‌طور کل می‌توان گفت که در مکان‌هایی که نیاز به انتقال جریان بالای برق نباشد و همچنین نیاز به انعطاف بالای سیم داشته باشیم، از سیم نایلونی استفاده می‌کنیم.

سخن نهایی

 ازلحاظ ساختاری سیم‌های نایلونی نیز مانند سایر سیم‌های برق دارای هادی از جنس مس یا آلومینیوم است؛ همچنین از حفاظ، عایق، روکش جداکننده، روکش نهایی و پوشش میانی تشکیل ‌شده است. کار با این مدل سیم بسیار راحت و ساده است، اما باید هنگام استفاده از آن نکات ایمنی را رعایت کرد. در این مقاله سیم نایلونی، پرطرفدارترین انواع آن به همراه مشخصات و کاربرد آن به تفکیک مورد بررسی قرار گرفت. درصورت وجود هرگونه نظر یا سؤال، سیم و کابل کسری با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

11 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *