تفاوت کابل مسی و آلومینیومی

آلومینیوم و مس هر دو پرمصرف‌ترین ‌سیم و کابل های صنعت برق هستند که ویژگی‌های مثبت و منفی دارند. تفاوت کابل مسی و آلومینیومی تا حد زیادی به نوع کاربرد آنها در صنعت برق، مقاومت فیزیکی، قدرت رسانایی، مقدار وزن و هزینه بستگی دارد. به طور کلی تفاوت های اصلی بین سیم و کابل مسی و آلومینیوم در ویژگی‌های هر کدام از آنها می باشد. میزان سبکی و سنگینی آنها، هزینه و موارد احتمالی مربوط به سرقت، رسانایی، انعطاف پذیری، کشش، رنگ، مقاومت در برابر دما و واکنش در برابر اکسیژن بخشی از تفاوت‌های کابل مسی و کابل آلومینیوم هستند. برای بیان تفاوت‌های سیم و کابل برق مسی و آلومینیومی باید مزایا و معایب هر کدام را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

تفاوت کابل مسی و آلومینیومی

مزایا و معایب سیم و کابل برق مسی

سیم و کابل مسی دارای مقاومت بسیار زیادی می باشد به عبارتی اگر در مجاورت مواد شیمیایی قرار بگیرند دچار خوردگی نمی شوند و همچنین در برابر اکسیده شدن یا زنگ زدگی مقاومت خوبی دارند. به علت دارا بودن انعطاف پذیری بالا کار کردن با آنها بسیار راحت می باشد از مهم ترین مزایای آن می‌توان به استحکام مکانیکی و ظرفیت بار بالای آن اشاره کرد. از جمله معایب آن می توان به وزن بالای آن اشاره کرد که کار کردن با آن را مقداری دشوار می کند و به علت قیمت گرانی که دارد احتمال سرقت آن به مراتب بیشتر می باشد.

مزایا و معایب سیم و کابل برق آلومینیومی

سیم و کابل برق آلومینیومی دارای وزنی سبک می باشد که کار با آنها را راحت می کند و سبب حمل و نقل راحت آن می شود. از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشند و دارای قیمت بسیار کمتری نسبت به سیم و کابل برق مسی می باشند به طوری که قیمت آن تقریبا یک سوم سیم و کابل مسی است و با توجه به این مسئله احتمال سرقت سیم و کابل کاهش می یابد. سیم و کابل برق آلومینیومی دارای هدایت پذیری و انعطاف پذیری کمتری می باشند که در نتیجه کار با آن را دشوار می سازد. از مهم ترین معایب آن می توان به واکنش سریع با اکسیژن هوا و اکسید شدن اشاره کرد که در نتیجه سبب کاهش دوام و طول عمر آن می شود.

مزایا و معایب سیم و کابل برق آلومینیومی

مقایسه سیم و کابل آلومینیومی و مسی

سیم‌های آلومینیومی ارزان‌تر، دارای رسانایی کمتر(حدود 60 درصد مس)، دارای انعطاف پذیری و کشش بیشتر، سبکی بیشتر و خورنده ‌تر از سیم‌های مسی هستند همچنین سیم‌های آلومینیومی دارای قیمت مناسب تر و احتمال سرقت کمتر هستند. اگرچه سیم آلومینیومی به دلیل خاصیت خورندگی و اکسید شدن نمی‌تواند در هر مکانی استفاده شود. در مقایسه کابل مسی باید گفت که سیم‌های مسی را می‌توان به راحتی از آلیاژ مس تهیه کرد زیرا شکل پذیری و کشش بیشتری دارند. همچنین می‌توان از آنها در مکان‌های متعددی حتی در دمای بالا استفاده کرد، اما تنها عیب کابل مسی قیمت و وزن بالای آن است.

سیم و کابل مسی مقاومت الکتریکی کمتری نسبت به سیم و کابل آلومینیومی دارد این تفاوت برای کابل‌های برق بسیار با اهمیت می باشد. برای نسبت دادن هادی آلومینیومی به یک رسانای مسی، سطح مقطع هادی آلومینیومی باید بزرگتر باشد تا مقاومت الکتریکی بالاتر را جبران کند. در واقع، برای این میزان قابلیت حمل جریان، یک رسانای آلومینیومی به 56 درصد سطح مقطع بزرگتر از مس نیاز دارد. در نهایت، استفاده از فلز مس ، تعداد اتصالات را کم تر می‌ کند تا مقدار خطر خرابی نیز به مراتب کم شود. فلز مس دارای ضریب انبساط حرارتی کمتری می باشد این ویژگی تمایل یک ماده را برای تغییر حجم به عنوان تابعی از دما اندازه گیری می‌کند. ضریب انبساط حرارتی پایین فلز مس برای سیم و کابل‌ها بسیار مهم است زیرا خطرات نیروهای آسیب رسان در اتصالات را به مراتب کم می‌کند .از نظر ایمنی سیم و کابل های الومینیومی دارای خطراتی هستند که یکی از این خطرات واکنش آلومینیوم با اکسیژن موجود در هوا می باشد که می تواند باعث گرم شدن بیش از حد اتصالات و در نتیجه از کار افتادن آن و احتمالا اتش سوزی شود.

مقایسه سیم و کابل آلومینیومی و مسی
سخن نهایی

در نهایت باید گفت که سیم و کابل مسی و آلومینیومی هر دو دارای مزایا و معایب خاص خود را هستند و مصرف کننده با توجه به شرایط خود باید بهترین گزینه را انتخاب کند با این حال از آنجا که سیم کشی با سیم و کابل برق مسی در مجموع ایمن‌تر است و جریان الکتریکی را بهتر از خود عبور می‌دهد، تعداد افراد بیشتری هنگام انتخاب سیم کشی برق ساختمان خود از سیم و کابل برق مسی به جای سیم و کابل برق آلومینیومی استفاده می‌کنند. درصورت وجود هرگونه نظر یا سؤال، سیم و کابل کسری با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

بروزرسانی 31.04.01

8 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *