کابل آلومینیومی

امروزه کابل‌های آلومینیومی نقش بسزایی در صنایع، ساختمان‌سازی، کارخانه‌ها، کانال‌ها، توزیع انرژی و غیره ایفا می‌کنند. کابل‌های آلومینیومی حسب نوع استفاده و قابلیت خود به کابل‌های فشار ضعیف، متوسط و یا قوی تقسیم می‌شوند. ما در اینجا به بررسی مشخصات کابل‌ آلومینیومی فشار متوسط، ضعیف و قوی خواهیم پرداخت و شما را با ویژگی‌های آنها آشنا می‌کنیم.

قیمت کابل آلومینیومی

نوسانات بازار، اندازه رشته سیم، ساده و ارموردار بودن، ولتاژ، نوع عایق، سایز، کیفیت و چند رشته بودن انواع کابل‌های آلومینیومی سبب می‌شود تا ما نتوانیم قیمت ثابتی را در خصوص این نوع کابل بیان کنیم البته این امکان همواره وجود دارد که با مراجعه به مراکز و فروشگاه‌های مختلف عرضه‌کننده کابل‌های آلومینیومی بهترین نوع کابل را با قیمت مدنظر خود تهیه نمایید. قیمت کابل برق آلومینیومی به معیارهایی مانند برند، جنس روکش و سطح مقطع بستگی دارد:

🚩 برند: برندهای مختلفی انواع کابل‌های آلومینیومی را تهیه و تولید می‌کنند و هر یک با توجه به ویژگیهایی مربوط به کیفیت و مدل و متریالهایی که برای تولید کابل استفاده می‌کنند، دارای قیمت‌های متفاوت هستند. از جمله محبوبترین برندهای کابل آلومینیوم می‌توان به سیمیا، کابلینکو، خراسان افشار نژاد، دامغان، البرز الکتریک نور و غیره اشاره نمود. برای استعلام قیمت سیم آلومینیومی برندهای مختلف با ما در تماس باشید.

🚩 جنس روکش: کابل‌های آلومینیومی معمولا دارای روکش از جنس پی وی سی، پلی اتیلن، روکش رابری و روکش الاستومری است. روکش کابل آلومینیومی به صورت ضد حرارت و برودت، روکش شیرینگ حرارتی، روکش ضد سایش و نوار فومروکش نسوز سیلیکونی است. نوع روکش تاثیر به سزایی در قیمت سیم آلومینیومی دارد.

🚩 سطح مقطع: سطح مقطع کابل آلومینیومی از پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت کابل است. هر چه سطح مقطع بیشتر باشد، کابل مقاومت بیشتر و رسانایی بیشتری خواهد داشت و می‌تواند در شرایط محیطی بسیار سخت دوام بیاورد.

قیمت کابل آلومینیوم

انواع کابل آلومینیوم

کابل آلومینیومی شامل انواع زیر است:

کابل آلومینیوم زره دار: این کابل‌ها نوعی از کابل‌های آلومینیومی است که با زره پوشیده شده‌اند و برای دفن در زمین مناسب هستند. این نوع از کابل‌های غلاف فلزی دارای یک لایه محافظ فلزی پیچ خورده یا بافته است که معمولاً از فولاد بر روی هادی خود ساخته میشود و غلاف خارجی آن از پلاستیک ساخته شده است. لایه فلزی استحکام مکانیکی بیشتری در برابر هر نوع آسیب ایجاد میکند و همچنین میتواند برای اتصالات زمین استفاده شود. بنابراین در مکان‌های مرطوب و همچنین در زیر زمین استفاده نمی شوند. کابل زره دار سیم فولادی (SWA) رایج ترین نوع کابل زره دار است که برای انتقال نیرو استفاده میشود.

کابل آلومینیومی زمینی: این کابل‌ها دارای هادی آلومینیومی هستند و ولتاژ 0.6 تا 1 کیلوولت را پشتیبانی می‌کنند. معمولا دارای دو تا چهار رشته هستند. نوعی کابل است که برای ارتباطات و انتقال برق استفاده می‌شود به طور خاص طراحی شده است که مستقیماً در زیر زمین بدون نیاز به عایق، غلاف یا لوله کشی اضافی دفن شود. کابل آلومینیومی زمینی از بسته‌های کابل فیبر نوری با یک هسته فلزی ضخیم ساخته شده است. دارای چندین لایه محافظ مانند لایه عایق پلاستیکی، لایه ضد آب و همچنین ژل ضربه گیر و غیره است تا از گرما، رطوبت و سایر عوامل زیرزمینی محافظت کند.

کابل آلومینیومی خودنگهدار: این نوع کابل‌ها از سیستم برق تک فاز و سه فاز پشتیبانی می‌کنند و دارای عایق پلی اتیلن هستند.

کابل هوایی: کابل هوایی یکی دیگر از مدل‌های کابل آلومینیومی است که به سه دسته ACC وAAAC وACSR تقسیم می‌شوند. در ابعاد و سطح مقطع‌های مختلف تولید شده‌اند و برای ولتاژهای بالا استفاده می‌شود.

کابل فیبر نوری تک حالته: این کابل تنها به یک حالت نور اجازه عبور می‌دهد. این کابل از یک رشته بسیار نازک از فیبر ساخته شده است که تنها به موج نور اجازه انتشار می‌دهد و باعث کاهش تعداد انعکاس نور می‌شود که تضعیف سیگنال را کاهش می‌دهد.

کابل آلومینیومی فشار متوسط

کابل‌های آلومینیومی فشار متوسط عموماً به شکل زمینی مورد استفاده واقع می‌شوند این نوع کابل دارای رده ولتاژ 12/20 کیلوولت است. کابل فشار متوسط، حسب نوع استفاده و قابلیت به کابل‌های تک رشته و سه رشته تقسیم می‌شود. آن چیزی که در خصوص این نوع کابل وجود دارد آن است که لایه نهایی این کابل، از پی وی سی تشکیل شده است. استفاده از پی وی سی سبب مقاومت بیشتر و طول عمر بالاتر کابل‌های آلومینیومی در برابر عوامل خوردگی می‌شود.

عموماً از کابل‌های آلومینیومی فشار متوسط در ساختمان‌ها چه داخل و یا خارج بنا، کانال‌ها، به شکل دفن داخل زمین و یا بر روی نردبان و سینی کابل استفاده می‌شود. این نوع کابل دارای مشخصات فنی دیگری نیز است که برای اهل تخصص در این زمینه می‌تواند مفید عمل واقع شود ما در ذیل به این مشخصات اشاره می‌کنیم:

📍 کابل‌های فشار متوسط به شکل تک رشته یا سه رشته تهیه می‌شوند سایز کابل تک رشته عموماً به شکل 35×1 تا 630×1 میلیمتر مربع است؛ اما سایز کابل‌های سه رشته به شکل 35×3 تا 300×3 میلیمتر مربع است.

📍 عامل رسانا در این نوع کابل آلومینیوم است که به شکل نیمه افشان داخل عایق واقع شده است این نوع آلومینیوم به شکل فشرده شده در عایق قرار گرفته است.

📍 ارمور در کابل‌های سه رشته به شکل نوار فولادی و یا مفتول بوده؛ اما در کابل‌های تک رشته به شکل مفتول و یا نوار آلومینیومی است.

📍 عایق محافظ آلومینیوم فشرده از جنس پلی‌اتیلن کراسلینک شده است.

📍 بر روی عایق کابل‌های آلومینیومی از اسکرین و نوار نیمه‌هادی استفاده شده است که مقاومت کابل را افزایش می‌دهد.

کابل آلومینیومی فشار متوسط

قیمت کابل آلومینیومی فشار متوسط

کابل‌های آلومینیومی فشار متوسط حسب مورد این که از نوع تک رشته و یا سه رشته باشند، کیفیت، سایز کابل و فروشگاه عرضه‌کننده نیز در قیمت تاثیر متفاوتی خواهند داشت و از این جهت نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن مشخص نمود.

کابل آلومینیوم زره دار

کابل آلومینیوم زره دار

کابل‌های آلومینیومی زره‌دار دارای مقاومت فوق‌العاده و بسیار بالایی هستند به همین جهت در بسیاری از صنایع و محیط‌های مکانیکی سخت مثل کارخانه‌ها، نیروگا‌‌ه‌های توزیع برق و خطوط تولید از این نوع کابل استفاده می‌شود. در حقیقت از کابل آلومینیومی زره‌دار عموماً برای ولتاژ فشار متوسط استفاده می‌شود. برای اینکه متوجه شویم کابل ما از نوع زره‌دار است یا خیر حتماً به علامت اختصاری B و R بر روی کابل توجه داشته باشید البته کابل‌های زره‌دار دارای علامت‌های اختصاری دیگری نیز هستند که از قالب بحث خارج است.

یکی از نکات درخور توجه در خصوص کابل‌های زره‌دار آن است که درست است این نوع کابل برای ولتاژ‌های متوسط بیشتر کاربرد دارد اما می‌توان نوع فشار ضعیف این نوع کابل را نیز به دست آورد. در واقع کابل زره‌دار فشار ضعیف نیز از اقسام کابل‌های زره‌دار است که به جهت استفاده کمتر از آن، برای تهیه باید حتماً این نوع کابل را سفارش داد.

کابل آلومینیوم فشارقوی

همان‌طور که از نام این نوع کابل مشخص است نوع استفاده از آن در موارد فشارقوی و بالا مانند توزیع برق و یا شبکه‌های انتقال استفاده می‌شود. کابل‌های فشارقوی عموماً شامل کابل‌های 32 و 63 کیلوولت می‌شوند. کابل‌های فشارقوی آلومینیومی قیمت مناسب‌تری نسبت به کابل‌های مسی دارند. دلیل این اختلاف قیمت هم به قیمت بیشتر مس نسبت به آلومینیوم برمی‌گردد از این جهت خرید کابل‌های آلومینیومی می‌تواند مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد.

کابل‌های فشارقوی نیز مانند کابل‌های فشار متوسط از عایق پی وی سی پوشیده شده است که رنگ این عایق عموماً قرمز و یا آبی است. همچنین در این نوع کابل شیلد نیز از اجزای بسیار مهم و اساسی است که سبب می‌شود تا کابل در برابر عوامل محیطی حفاظت شود.

مهم‌ترین کاربرد‌های کابل فشارقوی شامل استفاده در پست‌های هوایی، کابل‌کشی، دکل‌های توزیع برق، استفاده و انتقال برق به منازل، اتصال فیبر‌های نوری، مخابراتی و خطوط تولید است. کابل‌های فشارقوی نیز مانند کابل‌های فشار متوسط هم به شکل آلومینیومی و هم به شکل مسی قابل تهیه هستند؛ اما باید گفت کابل‌های آلومینیومی دارای قابلیت حمل راحت‌تر بوده و در کنار این مزیت قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به کابل‌های مسی دارند. کابل‌های فشار قوی به کابل‌های زره‌دار و سرب‌دار تقسیم می‌شوند که ما به مشخصات هر یک اشاره می‌کنیم.

کابل آلومینیوم فشار قوی

کابل فشار قوی زره دار

کابل‌های زره‌دار نیز مانند کابل‌های سرب‌دار مقاومت زیادی دارند. در واقع این نوع کابل‌ها چون فشارقوی هستند باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند. عایق به کار برده شده در این نوع کابل سبب می‌شود تا کابل زره‌دار در برابر اشعه فرابنفش، پوسیدگی، حرارت و غیره مقاوم باشد.

کابل فشارقوی سرب‌دار

غلاف فلزی به کار برده شده در این نوع کابل از جنس سرب است همین امر سبب می‌شود تا به‌واسطه سرب، مقاومت کابل فشارقوی بسیار بالا برود و در برابر عوامل محیطی مقاومت بسزایی از خود به نمایش بگذارد. کابل‌های دارای زره سرب در برابر حرارت، اشعه، هیدروکربن بسیار مقاوم هستند.

کابل مفتولی آلومینیومی

از تنیده شدن و فشرده شدن سیم‌های آلومینیومی، کابل‌های آلومینیومی به وجود می‌آیند. این نوع کابل مفتولی مانند سایر کابل‌ها از روکش و عایقی از جنس پی وی سی پوشانده شده است. کابل‌های مفتولی آلومینیومی کاربرد بسیار زیادی در صنایع دارند به همین جهت می‌توان آن‌ها را در تمامی سایز‌ها و به‌صورت تک رشته، دو رشته، سه رشته، چهار رشته و پنج رشته تهیه کرد. کابل‌های مفتولی در انواع کابل‌های فشار ضعیف، فشار متوسط و قوی نیز کاربرد گسترده دارند.

کابل مفتولی آلومینیومی
کابل آلومینیومی زمینی

ویژگی کابل آلومینیوم

کابل آلومینیومی دارای ویژگی‌های زیر است:

⚡ قابلیت بازیافت: کابل آلومینیومی دارای قابلیت بازیافت است و در صورتی که چندین بار مورد استفاده قرار بگیرد، مجدد قابل بازیافت است و به نحوی دوستدار محیط زیست محسوب می‌شود.

⚡ وزن سبک: آلومینیوم فلزی سبک و با قابلیت رسانایی بالا است. بنابراین حمل و نقل آن آسان بوده و در مواقعی که مسافت سیمکشی طولانی باشد، در مقایسه با کابل مسی وزن کمتری خواهد داشت و همین امر سبب می‌شود، ایمنی و امنیت آن بیشتر شود.

-⚡ نصب و راه اندازی آسان: با توجه به اینکه آلومینیومی از انعطاف پدیری بالا برخوردار است در مواقعی که سیمکشی نیاز به خمش داشته باشد، بدون هیچگونه پارگی و ساییدگی به راحتی خم می‌شود و در مکان‌های زاویه دار به سادگی نصب می‌شود.

شکل پذیری و چکش خواری بالا: کابل آلومینیومی چکشخواری و شکلپذیری بالایی دارد و همین امر سبب شده نحوه نصب آسان داشته باشد.

انبساط حرارتی بالا: آلومینیوم دارای ضریب انبساط حرارتی 23.2 است و در مقابل فلز روی و فولاد از ضریب بیشتری برخوردار است.

مقاومت در مقابل خوردگی: کابل‌های آلومینیومی به دلیل برخورداری از لایه اکسیدی در مقابل خوردگی مقاومت بالایی دارند.

تراکم کم: آلومینیوم دارای چگالی کم 2.70 است. در حالی که چکالی آهن و فولاد 7.87 هستند و همین امر سبب شده وزن کمی داشته باشد.

نقطه ذوب بالا: آلومینیومی دارای نقطه دوب 1220 درجه فارنهایت و نقطه جوش 4478 درجه فارنهایت است و زمانی که به عنوان کابل‌های آلومینیومی به کار می‌رود این ویژگی را در خود حفظ می‌کند و برای محیط‌هایی با دمای بالا قابل استفاده است.

کاربرد کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی انواع مختلفی دارد و از این رو کاربردهای بسیاری در صنعت دارد. تولید انواع ترانسفورماتور و موتورهای ولتاژ یکی از مهمترین کاربردهای کابل آلومینیومی است که از کابل قدرت آلومینیومی 1 رشته‌ای استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای کابل آلومینیومی سیمکشی است. با توجه به اینکه از نظر اقتصادی قیمت کمتری نسبت به مس دارد و از رسانایی خوبی برخوردار است در سیمکشی‌های مختلف ساختمان‌ها و حتی در ساخت قطعات الکترونیکی و الکتریکی نیز کاربرد دارد. کاربرد کابل آلومینیومی در صنعت بسیار متنوع است و به طور کلی شامل موارد زیر است:

🔌 تولید انواع ترانسفورماتور و موتورهای ولتاژ: از کابل آلومینیومی در تولید انواع ترانسفورماتورها استفاده میشود.

🔌 تولید آنتن: آلومینیوم قدرت رسانایی بالایی دارد و برای تولید آنتن تلویزیون به کار می‌رود.

🔌 شبکه آب و برق: از کابل آلومینیومی نیز در شبکه آب برای کابلکشی استفاده می‌شود.

🔌 چراغ برق: کابل آلومینومی مقاومت و انعطاف پذیری بالایی دارد و به همین دلیل در چراغهای پارکی و تیر چراغ برق استفاده می‌شود.

🔌 توزیع و انتقال نیرو: از کابل آلومینیومی برای توزیع و انتقال نیرو با ولتاژ پایین استفاده می‌شود.

🔌 دفن در زمین: یکی دیگر از کاربردهای کابل آلومینیومی دفن در زمین است که برای تاسیسات مختلف کاربرد دارد. این کابل‌ها به عنوان کابل زره دار شناخته می‌شوند و در مقابل ضربه و وارد شدن فشار کاملا مقاوم هستند.

🔌 سیستم‌های کشاورزی و صنعتی تولیدی: کابل آلومینیوم در صنعت کشاورزی و صنایع تولیدی محتلف استفاده می‌شود این کابلها به عنوان کابل خودنگهدار شناخته می‌شوند و با عایق XPLE در فشار بالای بخار آب کراسلینک می‌شوند به همین دلیل مقاومت خوبی دارند.

خرید کابل آلومینیوم

مزایا کابل آلومینیوم

کابل آلومینیومی​ دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و جایگزین خوبی برای کابل​‌های مسی محسوب می‌شود. آلومینیوم چگالی کمتری نسبت به مس دارد و همین امر سبب می​‌شود در متراژ بالا، وزن کمتری داشته باشد و از نظر اقتصادی توجیه بیشتری داشته باشد. کابل‌های آلومینیومی ​به دلیل انواع مختلفی که دارند در تمامی​ پروژه​‌های مختلف برق، مخابرات و ابزاردقیق کارایی دارد و در صنعت برق جایگزین مناسبی برای کابل‌های فشار قوی، فشار متوسط و فشار ضعیف است.

از جمله مزایای کابل آلومینیومی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

🔌 وزن سبک: یکی از مزیت‌های اصلی مفتول‌های آلومینیومی وزن سبک آنها است که 2.7 گرم بر سانتی متر مکعب است که باعث کاهش هزینه‌های ساخت می‌شود. این مزیت همچنین به استفاده از آن در وسایل نقلیه کمک می‌کند که منجر به سر و صدای کمتر و افزایش سطح راحتی نیز می‌شود.

🔌 داکتیل: آلومینیوم یک داکتیل است به این معنی که می‌توان آن را در ورق‌ها یا سیم‌های نازک بدون مشکل کشید. به عنوان مثال، فویل‌های آلومینیومی در هر خانه ای برای چندین منظور استفاده می‌شود.

🔌 نفوذناپذیر: آلومینیوم بی بو و غیر قابل نفوذ است و برای بسته بندی مواد خوراکی و حساس بهترین گزینه است.

🔌 فلز غیر مغناطیسی: فلزات غیر مغناطیسی به طور کلی بهترین رسانا هستند و آلومینیوم یکی از این فلزات است.

🔌 استفاده مجدد: آلومینیوم فلزی است که بازیافت می‌شود و می‌توان چندین بار از آن استفاده مجدد کرد.

فراوان ترین فلز در پوسته زمین، آلومینیوم، فلزی نسبتاً نرم، بادوام، سبک وزن، انعطاف پذیر و چکش خوار است. به عنوان یک رسانای حرارتی و الکتریکی خوب عمل می‌کند و همچنین نسبتاً در برابر خوردگی مقاوم است. بعلاوه، از نظر تئوری 100% قابل بازیافت بدون از دست دادن کیفیت طبیعی و به طور قابل ملاحظه ای غیر سمی است.

کابل آلومینیومی

معایب کابل آلومینیوم

کابل آلومینیومی با وجود داشتن مزایای بسیار معایبی هم دارد. با توجه به قیمت بالای مس در متراژ بالاتر، می‌توان از معایب کابل آلومینیومی چشم پوشی نمود در هر حال معایب کابل آلومینیومی شامل موارد زیر است:

🔱 مقاومت الکتریکی بالاتر: آلومینیوم مقاومت بالایی در برابر جریان الکتریکی دارد، به این معنی که با توجه به آمپر یکسان،هادی‌های آلومینیومی باید قطر بیشتری نسبت به رساناهای مسی داشته باشند.

🔱 انعطاف پذیری کمتر آلومینیوم وقتی در معرض خمش و سایر اشکال قرار می‌گیرد نسبت به مس که انعطاف پذیرتر است، راحتتر تجزیه می‌شود. خستگی باعث می‌شود سیم در داخل شکسته شود و به طور فزاینده ای در برابر جریان الکتریکی مقاومت کند که منجر به تجمع گرمای بیش از حد می‌شود.

🔱 خوردگی گالوانیکی: در صورت وجود رطوبت، آلومینیوم در تماس با فلزات ناهمگون دچار خوردگی گالوانیکی می‌شود.

🔱 لرزش بیش از حد: لرزش بیش از حد جریان الکتریکی هنگام عبور از سیم کشی به لرزه در می‌آید. این ارتعاش در آلومینیوم شدیدتر از مس است و با گذشت زمان می‌تواند باعث شل شدن اتصالات شود.

🔌 پرفروش ترین برندهای سیم و کابل بازار! 🔌

🧧 سیم و کابل البرز الکتریک نور┃🧧 سیم و کابل خراسان افشار نژاد

سایزبندی کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی دارای سایزهای مختلفی است سایز کابل‌های آلومینیوم به صورت 25*1 روی غلاف کابل درج می‌شود. عدد اول تعداد رشته و عدد دوم سایز سطح مقطع به میلیمتر است معمولا سایز کابل‌های الومینیومی از 25*1 تا 35*5 رده بندی میشود. جدول سایز کابل‌های آلومینیومی نیز اطلاعات خوبی در خصوص ابعاد و اندازه کابل‌ها در اختیار قرار می‌دهد هر چه سطح مقطع کابل بیشتر باشد، قادر به تحمل میزان بار بیشتری خواهد بود. بنابراین اگر از کابل آلومینومی برای مسافت‌های طولانی استفاده می‌کنید سطح مقطع کابل را بیشتر در نظر بگیرید.

قیمت کابل آلومینیومی

بروزرسانی 10.05.01

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.